Yeni başlayanlar için örgü çoraplar

Bir çorap, arka arkaya tek parça halinde örülmüş çeşitli bileşenlerden oluşur. Örgü turda sağ ve sol dikişlerle yapılır . Bizim ise örgü sözlüğü hem örgü çeşitleri tam olarak tekrar açıklanmıştır.

Manşette dikiş durdurma ile başlıyorum. Başlangıçta, dikişlerin dikilmesi için sadece iki çift iğneli oynatma iğnesi gerekir. Sonuç olarak, dikme dikişleri biraz gevşer ve hoş bir manşet oluşturur. Yine de gevşek bir şekilde örerseniz, dikişleri örmek için bir iğne kullanabilirsiniz.

Hangi büyüklükte örme yapmak istediğinize bağlı olarak, farklı dikişler uygulanır – boyut çizelgesinin yardımı budur. En örme talimatları, irade ile bile çorap örgü olduğu gibi çapraz durağına  başladı. İlk döngü bir dikiş olarak sayılır.

 

Örgü çorap

Tüm dikişlere çarptıktan sonra, iki dikişten birini dikkatlice çekerim, böylece tüm dikişler sadece bir iğne üzerinde olur. Şimdi matematikselleşiyor. Vuruşlanan ilmek sayısı dörde bölünür ve diğer üç iğneye eşit olarak dağıtılır. (Örnek: 64 dikişli dikiş: 4 = dört iğneye dağıtılmış 16 dikiş)

Örgü çorap

Ne boyutta örgü yaparsanız yapın: Vurgulanan dikişlerin dağılımından sonra dört iğnenin her birinde aynı dikiş sayısı bulunmalıdır.

 

İğne oyunları başlasın

Çorap örerken, daima kelepçeyle başlayın. Nervürlü bir desen manşeti esnek kılar. Bu desen dönüşümlü olarak sol ve sağ dikişler örülerek oluşturulur (1/1 kaburga deseni). Alternatif olarak, iki sağ ve iki sol dikiş dönüşümlü olarak örülebilir (2/2 yivli desen).

Şimdi iğne oyunu sadece gerçekten kullanılıyor. Dört iğneyi önümdeki kareye dikiyorum ve beşinci iğneyle manşet örgüsünü ördüm. İlk iğne örünceye kadar. Sonra yeni çıkan iğneyi alıyorum ve bir sonraki iğnenin dikişlerini örüyorum. Ve benzeri. 4. iğnenin son dikişi örüldüğünde yuvarlak biter.

İpucu: Her zaman turun sonunu, ilk başlangıçtaki iplik pozisyonunda tanırsınız. Bu dördüncü ve ilk iğne arasında bulunur. Alternatif olarak, bir dikiş işaretleyicisi de kullanabilirsiniz.

Örgü çorap

Dikkat: Dördüncü ve birinci iğne arasındaki geçişlerde, ipliği, boşluk kalmayacak şekilde sıkın. Bu prensibe göre, yaklaşık üç ila beş inç uzunluğa kadar manşeti örüyorum.

Seçim yapmakta zorlandığınız hisse senedinde: Ya sadece manşet deseninizi örüyorsunuz – açıklandığı gibi. Veya sadece doğru dikişlerle tamamen çalışırsınız .

Şaft ne kadar olmalıdır? Prensip olarak, istediğiniz sürece. Bazıları kısa çorapları tercih ederken, diğerleri istedikleri zaman dönebilecekleri uzun bir şaft istemektedir. Boyum 38 çorabı için 12 – 15 santimetre uzunluğunda bir örgü örüyorum. 42 beden erkek çorapları için yaklaşık 20 santimetre mil tavsiye ediyoruz.

 

Küçük bir meydan okuma: Topuğu örmek

Topuk için, kuşkusuz biraz zor. Ve sık sık olduğu gibi, farklı yaklaşımlar var. Bu yüzden topuğu oldukça farklı bir şekilde öğrendiyseniz veya gördüyseniz, sizi rahatsız etmesine izin vermeyin. Birçok yol Roma’ya ya da bitmiş topuğa çıkar!

Bu noktaya beş iğne ile örüldükten sonra, ikinci ve üçüncü iğne topuk duvarını örmek için kapatılır ve ilk olarak bu dikişler dikkate alınmaz. Dikkat : Dikişlerin iğneden kaymaması önemlidir.

Güvenli tarafta olmak istiyorsanız (kesinlikle yaparım 🙂), kullanılmayan dikişleri geçici olarak dairesel bir iğneye park edebilir veya bunları bir ipliğe geçirebilir ve tekrar ihtiyaç duyulana kadar düğümleyebilirsiniz.

Örgü çorap

Topuk sırt duvarı böylece sadece birinci ve dördüncü iğnenin dikişlerinden örülür. Bu amaçla, birinci ve dördüncü iğnenin dikişleri, hepsi bir iğnenin üzerine gelinceye kadar sağdaki tüm dikişlerin örülmesiyle ortak bir iğneye yerleştirilir.

Örme ileri geri sıralarda. Satırlarda sağ dikişler , arka satırlarda sol dikişler örülür .

Topuk sırtına örülmüş sıra sayısı, çorap büyüklüğüne bağlıdır. Bununla ilgili bilgiler beden çizelgesinde bulunabilir (bkz. “Satırlardaki topuk yüksekliği”).

Örgü çorap

 

Topuk kupası – üçte iki yap

Topuk kabı ile devam eder: Bu amaçla, halen bir iğnede bulunan (yani daha önce 1 ve 4 numaralı iğneler) ağ, üç iğneye yeniden dağıtılmıştır. Bireysel iğneler için başlık için kaç ilmek vardır, “Büyük kapaklar için ağı bölme” bölümündeki boyut çizelgemizde bulunabilir.

İki kapatma iğnesi kapalı kalır!

Dikkat : Her zaman 1, 2 ve 3 numaralı iğnelerden bahsedersem kafam karışmaz. Bunun üzerine sadece dikiş attığınız üç iğne var!

İlk önce ilk iğnenin tüm dikişlerini ve ikinci iğnenin tüm dikişlerini, son dikiş hariç, doğru dikişlerle örüyorum.

Şimdi gelen her şey, 1. ve 3. iğnelerin dikişleri bitinceye kadar tekrarlanır:

a) Soldaki ikinci iğnenin son dikişini 3. iğneye kaldırın – bu şekilde çalışır .

b) Şimdi dikişli dikişi ve sonraki dikişi sağa örün – bu şekilde çalışır . Sonra işi çevir.

c) Soldaki ilk dikişi çıkarın – bu şekilde çalışır . İplik iğnenin önünde uzanır .

d) İkinci iğnenin dikişlerini, son dikişe kadar sol dikiş ile örün.

e) 1. iğnenin sol tarafındaki ikinci iğnenin son dikişini kaldırın ve 1. iğnenin ilk iki dikişini sol tarafa bağlayın . Şimdi geri dön!

f) Soldaki ilk dikişi çıkarın. İplik iğnenin arkasında .

g) İkinci iğnenin kalan dikişleri, sağ dikiş olarak son dikişe geri örülür.

Bu, 1. ve 3. iğnenin tüm dikişleri kullanılıncaya kadar tekrarlanır.

Şimdi soru : Son sıranız sağ ilmekli bir satır mı (yani ilk tur)?

Evet? O zaman yaptın! Topuk kapağı şimdi hazır!

Hayır? Topuk başlığının son sırası arkadan yuvarlak, bu yüzden sol dikişlerden mi oluşuyor? Sonra sağ dikişle başka bir sıra örün.

 

İşte köşebent geliyor

Şimdi mevcut dikişler iki iğnede (baştan 4 ve 1 iğneler) yeniden dağıtılıyor ve beş iğneyle tekrar örülüyor. İğne örülürken, kalan dört iğnenin üzerine karedeki dikişler gelir.

Örgü çorap

1. iğne ile başlıyorum ve ilk önce kenardan daha fazla dikiş alıyorum. Bunun için topuk düğmesinin sol kenarındaki her bir “düğmeden” bir ilmek örerek, “ilmek dikişini” ilk iğne ile delip, ipliği arkadan öne doğru çekerek örüyorum. Bu, ilk iğneye yönlendirdiğim bir ilmek yaratır. Bu şekilde, her bir düğümden yeni bir ilmek / ilmek oluşturulur. Sonra topuk duvarı ile ikinci iğnenin dikişleri arasında başka bir dikiş alırım. Sonunda “dikişteki topuğun her iki tarafındaki dikişler” altındaki beden çizelgesinde belirtilen sayıda dikiş ördüm.

Aşağıdaki gibi devam edin:

 • Tüm dikişleri 2. ve 3. sağ iğneye örün.
 • 3. iğne ile topuk arkasının sağ kenarı arasında tek bir dikiş almak için 5. iğneyi kullanın.
 • Diğer tarafta olduğu gibi: 3. ve 4. iğne arasında sağ topuk kenarının tüm nodüllerinden dikiş yapın. Bunlar 5. iğnede kalır.

Örgü çorap

 • Ardından 4. iğnenin dikişlerini sağdaki 5. iğneyle kapatın. Çorap şimdi örnek resme benzemelidir. 1. ve 4. iğnede, 2. ve 3. iğneye göre daha fazla dikiş vardır.

Örgü çorap

Dikişler iğnelere farklı şekilde dağıldığından, dikişler şimdi her 3 turda bir alınır. Bu sözde köşebent oluşturur. Bunun için ilk iki turda sadece sağ dikişler örülür.

Üçüncü tur aşağıdaki şekilde örülmektedir:

 • 1. iğnede: tüm dikişleri sağa, ikinci ve üçüncü son (= sondan sonraki ve son) dikişi birlikte sağ tarafa bağlayın.
 • Tüm dikişleri 2. ve 3. sağ iğneye örün.
 • Dördüncü iğnede, sağdaki ilk dikiş ve soldaki sonraki dikişi örün.
 • Şimdi SAĞ HAKKINDA ilk MESH ÖRME sadece kaldırdı GÖZ KALDIRMA .
 • Sağdaki 4. iğnenin kalan dikişlerini ör.

Her şey, dört iğnenin hepsinde aynı dikiş sayısı elde edilinceye kadar tekrarlanır. ( DİKKAT : dikişler sadece her 3. turda alınır)

Örgü çorap

Örgü çorap

Yani, bir an için ellerini sık ve arkana dokun, en zor kısmı bitti!

Nihai sürat!

Son iki bölümde sadece dik dikişler yuvarlak ilmeklerle örülmüştür. “Topuk başlangıcından zirvenin başlangıcına (cm) kadar olan ayak uzunluğu” altında, boyut tablosu, ayak parçasının ilgili boyuta ne kadar süreyle örülmesi gerektiğini gösterir.

İpucu: Her zaman çorapları giyin ve sonra iyi oturduğunu görün ve ne kadar örmek zorunda olduğunuzu görün.

Örgü çorap

Çorabın ucu … çorap

Neredeyse bitti. Ayak kısmında olduğu gibi, burada sadece sağ dikişler örülür. Güzel bir görünüm için, dikişleri bir turda örme ve tüm dikişleri bir sonraki turda sağa örme.

Mesh düşüşü şuna benzer:

 • 1. ve 3. iğnede: Sağdaki tüm dikişleri sağa, sağdaki ikinci ve üçüncü son dikişi (= sondan önceki ve sonraki) örün, sağdaki son dikişi örün.
 • 2. ve 4. iğnede: 1. dikişi sağa örme, 2. ve 3. dikişi sağa örme, sonraki tüm dikişleri sağa örme.

Beden tablomuzda “Her turdaki iğne başına dikiş sayısından bu dikiş sayısının düşmesi” altındaki dikiş sayısının kaldırıldığı kadardır.

Belirtilen ilmek sayısına ulaşılır ulaşılmaz, ilmek başına sadece iki ilki kalıncaya kadar her turda aynı prensibe göre ilmekler yapılır. Yani toplam sekiz dikiş.

Örgü çorap

Örgü çorap

Şimdi ipliği kesin ve son dikişlerin içinden bir Vernähnadel ile çekin. Üstteki deliği sıkın ve ipliği dikin. Hazır !!

İlk önce iyi haber: İlk çorabını ördün. (Konfeti yağmuru ve şerefe ver)

“Kötü” mesaj: Bir çorapla maalesef sadece sıcak bir ayak elde edersiniz. Bu yüzden şu an ikinci bir tane örebiliyorsun. Benim gibi, benekli çorap ipliği kullandınız mı, ikinci çorap örülmeden önce, ilk çorapla aynı desenle tekrar başlayabilene kadar çok yün yuvarlamanız gerekir.